Gelresule Foruma Hosgeldiniz... www.gelresule.turkproforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gelresule Foruma Hosgeldiniz... www.gelresule.turkproforum.com

Mutlu Olmanin Tilavet Yolu

AnasayfaKapı*AramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Forum sayfamiza Moderator olmak isteyenler adminle iletisim gecsinler gelresule@hotmail.com dan bize kisa mesajlar yollayabilirsiniz tesekkurler saygilarimla gelresule @dmin
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» cok guzel anlamli soz anlayana
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeÇarş. Eyl. 04, 2013 11:27 am tarafından Admin Gelresule

» ol der ve olur
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimePtsi Mayıs 27, 2013 5:04 am tarafından Admin Gelresule

» Zahmet Buyurdunuz Ya Resulullah
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2013 9:51 am tarafından Admin Gelresule

» Yoldan Güzel Geçmek
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2013 9:50 am tarafından Admin Gelresule

» Selamün Aleyküm
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeÇarş. Eyl. 26, 2012 5:13 am tarafından Admin Gelresule

» Abdullah Bin Mes'ûd (Lutfen sonuna Kadar okuyunuz)
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 1:37 am tarafından Admin Gelresule

» Turk AntiVirus Programi
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:41 am tarafından fenhas

» Ramazan bayraminiz Mubarek olsun
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:39 am tarafından fenhas

» Vücudunda tüy yerine tırnak çıkıyor!
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:38 am tarafından fenhas

» Camiler (siir)
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeSalı Ağus. 21, 2012 7:13 am tarafından Admin Gelresule

» Uhud (siir)
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeSalı Ağus. 21, 2012 7:11 am tarafından Admin Gelresule

» Adalet Ve Tevazu
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 11:26 pm tarafından Admin Gelresule

» Hz. Adem İle Havva
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 11:22 pm tarafından Admin Gelresule

» Kabil Ile Habil
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm tarafından fenhas

»  Hz Nuh as Gemisi
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm tarafından fenhas

»  Ağızdaki Taşın Hikmeti
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:54 pm tarafından fenhas

»  Ahsen-ül Kasas
  Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:53 pm tarafından fenhas

En iyi yollayıcılar
Admin Gelresule
  Hz Nuh as Gemisi  I_vote_lcap  Hz Nuh as Gemisi  I_voting_bar  Hz Nuh as Gemisi  I_vote_rcap 
fenhas
  Hz Nuh as Gemisi  I_vote_lcap  Hz Nuh as Gemisi  I_voting_bar  Hz Nuh as Gemisi  I_vote_rcap 
mustafa.bykara
ADISAKLI
Terlan
dalga fm
Kurtar_Yarab
Yusufcan_Putkiran
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
web siteleri 
Sohbet Alani

Hz Nuh as Gemisi

YazarMesaj
fenhas

fenhas

Hz Nuh as Gemisi  Empty
MesajKonu: Hz Nuh as Gemisi      Hz Nuh as Gemisi  Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm

Nuh aleyhisselâm, Hazreti îdris\"den sonra yer yüzündeki insanlara, kendilerini irşad etmek üzere Allahü Teâlâ\"nın gönderdiği büyük bir peygamberdir. Hazreti Nuh\"a ait haberler Kur\"ân-ı Kerîm\"in yirmi sekiz yerinde zikredilmiştir ki, bunlardan birisi müstakil bir sûredir.

Allahü Teâlâ, bir hakikat olarak Nuh aleyhisselâmı kavmine bir Peygamber olarak gönderdiği vakit o, kavmine:
— Ey kavmim! Allah\"a ibadet edin!. O Allah ki, sizin için O\"ndan başka kendisine ibadet edecek, kullukta bulunacak hiç bir ilâh yoktur. Emin olunuz ki, Allah\"ı tanımadığınız takdirde üzerinize büyük bir günün azabının gelmesinden korkuyorum, dedi.
Allah\"ın Resulünün bu dâvetine karşılık, kavmin ileri gelenlerinden bir güruh:
— Ey Nuh, her halde biz, seni çok açık bir sapıklık içinde görüyoruz, dediler.
Hazreti Nuh da kendilerine:
— Ey kavmim! Bende bir sapıldık yoktur. Ancak ben âlemlerin Rabbi tarafından gönderilmiş bir peygamberim. Size Rabbimin haberlerini, emirlerini tebliğ ediyorum. Size öğüt veririm ve sizin bilmediğiniz şeyleri Allah\"dan ilham olunduğu gibi bildiriyorum.
— Ey kavmim! Beni niçin yalanlarsınız? Yoksa içinizden sizi korkunç bir âkibetten korumak, sizin de korunup rahmete erişmeniz için Rabbiniz tarafından bir kimseye vahiy, peygamberlik gelmesine şaşar ve inanmaz mısınız?.
Bu sözleri üzerine Nuh aleyhisselâmı yine yalanlamaya devam ettiler ve dediler ki:
— Ey Nuh! Biz seni, ancak bizim gibi bir beşer görüyoruz. Sana uyanları da ilk bakışta en rezillerimiz olan kimselerden ibaret görüyoruz. Sizin bize fazla bir meziyet ve üstünlüğünüzü de görmüyoruz. Belki biz sizi yalancı sayıyoruz.
Nuh aleyhisselâm irşadına devam ederek:
— Ey kavmim! Açıkça söyleyin, eğer ben Rabbim tarafından verilmiş bir delili hâiz isem ve bana, Rabbim kendisinden bir rahmet vermişti, size onu görecek göz vermeyip kör olarak bırakmış ise, biz size onu görmek istemediğiniz halde zorla kabul mü ettireceğiz zannediyorsunuz?. Hem ey kavmim, ben bu irşadıma karşılık sizden bir mal da istemiyorum. Benim ücretim ancak Allahü Teâlâ\"ya aiddir. Ve ben, o iman edenleri kovucu da değilim. Elbette onlar Rablerine kavuşacaklar. Fakat sizi de ben, cahillik eden bir topluluk olarak görüyorum. Hem ey kavmim, ben bunları kovarsam, bana kim yardım edip Allah\"tan beni kurtarabilir? Bunu bir defa düşünmez misiniz?. Ben size, ne Allah\"ın hazineleri yanımdadır, ne de gaybî bilirim demiyorum. Ben muhakkak meleğim de diyemem. Yine ben, gözlerinizin hor gördüğü o kimseler hakkında «Allah onlara hiç bir hayır vermez» de diyemem. Zira onların vicdanlarındaki îmanı en iyi bilen Allahü Teâlâ\"dır. Böyle halde bulunmuş olsam ben, şüphesiz haddini aşanlardan olurum!, dedi.
Buna karşılık Nuh aleyhisselâmın kavmi:
— Ey Nuh! Sen bize karşı hakikaten husûmette bulundun. Bize husûmetini fazlalaştırdın. Eğer sözünde doğru isen, bizi tehdid ededurduğun azabı hemen bize getir, dediler.
Hazreti Nuh:
— Onu size, ben değil, dilerse Allahü Teâlâ getirecektir. Siz onu âciz bırakacak değilsiniz. Ben size ne kadar öğüt vermek istedimse de, Allahü Teâlâ sizi helak etmeyi murad etmişse benim nasihatim size hiç fayda vermez, iyi biliniz ki, Allah Rabbinizdir, en sonunda çaresiz ona döneceksiniz!, dedi.
Kâfirler:
— Ey Nuh! Yoksa o azabı sen mi uydurdun? diyorlardı. Hazreti Nuh da:
— Eğer ben uydurdumsa günahı bana aittir. Halbuki ben, sizin yüklemek istediğiniz suçtan her halde uzak bulunuyorum, dedi.
Bunıın üzerine Nuh aleyhisselâma Hazreti Allah tarafından vahyolundu ki:
—- Kavminden şimdiye kadar îman edenlerden başka hiç birisi îman etmeyecektir. Binaenaleyh işlemekte oldukları fenalıklardan dolayi sen endişelenme de, bizim nezaretimiz altında ve vahyettîğimiz talimat dairesinde gemi yap!. O zulmedenler hakkında şefaatçi de olma! Çünkü o zalimler muhakkak batırılacaklardır.
Bu ilâhî emir üzerine Nuh aleyhisselâm gemiyi yapmaya başlamıştı. O bu işle meşgul olurken kavminden her hangi bir imansızlar güruhu yanından geçtikçe, kendisiyle alay ederler, «Hani peygamberim diyordun, işi marangozluğa bozdun» diye eğlenirlerdi.
Hazreti Nuh da kendilerine:
— Siz benimle eğleniyorsunuz; sizin şimdi eğlendiğiniz gibi biz de ilerde sizinle eğleneceğiz!. Kime perişan eden bir azâb gelecek ve daimî bir azâb kimin başına inecektir, ilerde, görürsünüz! diye cevap verirdi.
Nihayet Allahu Teâlâ\"nın emri geldi ve gemi hareket edip yer yüzünden su kaynayıp fışkırmaya başladığı zaman Allahu Teâlâ Nuh aleyhisselâma:
— Şimdi geminin içine her çift erkek ve dişiden iki tane, bir de aleyhinde hüküm geçmiş bulunan oğlundan başka aileni ve îman edenleri yükle! buyurdu. Bununla beraber Hazreti Nuh\"a insanların pek azından başka kısmı îman etmemişti.
O zaman Nuh aleyhisselâm gemiye binecek olanlara:
— Haydi mecrasında da, mersâsında da, Allah\"ın ismini anarak gemiye bininiz! Rabbim muhakkak Gafûr\"dur, Rahîm\"dir, dedi.,
Artık gemi, içindekilerle beraber dağlar gibi dalgalar içinde akıp gidiyordu.
O sırada Hazreti Nuh, ayrı bir yere çekilmiş olan oğluna da:
— Ey oğulcağızım, gel benimle bin! Kâfirlerle beraber olma! diye seslendi. Oğlu:
— Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım! diye cevap verdi. Hazreti Nuh:
— Bugün Allah\"ın emrinden koruyacak bir şey, rahmetinden baş-\"ka yoktur! dedi ve derhal âsî oğul dalga aralarına giriverdi. Böylece o da boğulanlardan oldu.
Tufan tamam olunca Allahü Teâlâ tarafından:
— (Yere:) Ey arz suyunu yut!, (Göğe de: ) Ey semâ suyunu kes! emri verildi. Ve su çekildi, emir de yerine getirildi. Gemi de Cûdî dağı üzerine oturdu. O zalim kavme de «uzaklaşın!» denildi.
Nuh aleyhisselâm Rabbine nida ederek:
— Ey Rabbim! Oğlum tabiî benim âilemdendir. Hiç şüphesiz Senin va\"din de haktır. Ve sen hâkimlerin üzerinde isabetle hükmedersin! dedi.
Allahü Teâlâ:
— Ey Nuh! Kâfir oğlun senin ehlinden değildir. O, salih olmayan kötü iş sahibidir. Binaenaleyh hakikatine ilmin erişmediği şeyi benden isteme!. Ben seni câhillerden olmaktan men\"ederim! buyurdu. Nuh aleyhisselâm:
— Rabbim! Hakikatini bilmediğim şeyi istemekten sana sığınırım!. Allah\"ım! Yoksa sen beni mağfiret etmez ve bana merhamet etmezsen, ben dalâlete düşenlerden olurum! diye niyazda bulundu.
Bunun üzerine Allahü Teâlâ tarafından:
— Ey Nuh, bizden sana ve mâiyetindekilerden üreyecek bir çok Ümmetlere selâm ve bir çok bereket ile gemiden in!.. Bir çok ümmetleri de ilerde dünyâ malıyla faydalandıracağız da sonra küfürleri sebebiyle onlara tarafımızdan elem verici bir azab dokunacaktır! buyuruldu.
Kırk yaşında Allah Elçiliği vazifesini yüklenen Nuh aleyhisselâm, kavmi içerisinde bu mukaddes vazifesini tufan hadisesine kadar tam dokuz yüz elli sene devam ettirdi.

Hz Nuh as Gemisi
1 sayfadaki 1 sayfası