Gelresule Foruma Hosgeldiniz... www.gelresule.turkproforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gelresule Foruma Hosgeldiniz... www.gelresule.turkproforum.com

Mutlu Olmanin Tilavet Yolu

AnasayfaKapı*AramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Forum sayfamiza Moderator olmak isteyenler adminle iletisim gecsinler gelresule@hotmail.com dan bize kisa mesajlar yollayabilirsiniz tesekkurler saygilarimla gelresule @dmin
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» cok guzel anlamli soz anlayana
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeÇarş. Eyl. 04, 2013 11:27 am tarafından Admin Gelresule

» ol der ve olur
Kabil Ile Habil   Icon_minitimePtsi Mayıs 27, 2013 5:04 am tarafından Admin Gelresule

» Zahmet Buyurdunuz Ya Resulullah
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2013 9:51 am tarafından Admin Gelresule

» Yoldan Güzel Geçmek
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2013 9:50 am tarafından Admin Gelresule

» Selamün Aleyküm
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeÇarş. Eyl. 26, 2012 5:13 am tarafından Admin Gelresule

» Abdullah Bin Mes'ûd (Lutfen sonuna Kadar okuyunuz)
Kabil Ile Habil   Icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 1:37 am tarafından Admin Gelresule

» Turk AntiVirus Programi
Kabil Ile Habil   Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:41 am tarafından fenhas

» Ramazan bayraminiz Mubarek olsun
Kabil Ile Habil   Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:39 am tarafından fenhas

» Vücudunda tüy yerine tırnak çıkıyor!
Kabil Ile Habil   Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:38 am tarafından fenhas

» Camiler (siir)
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeSalı Ağus. 21, 2012 7:13 am tarafından Admin Gelresule

» Uhud (siir)
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeSalı Ağus. 21, 2012 7:11 am tarafından Admin Gelresule

» Adalet Ve Tevazu
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 11:26 pm tarafından Admin Gelresule

» Hz. Adem İle Havva
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 11:22 pm tarafından Admin Gelresule

» Kabil Ile Habil
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm tarafından fenhas

»  Hz Nuh as Gemisi
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm tarafından fenhas

»  Ağızdaki Taşın Hikmeti
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:54 pm tarafından fenhas

»  Ahsen-ül Kasas
Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:53 pm tarafından fenhas

En iyi yollayıcılar
Admin Gelresule
Kabil Ile Habil   I_vote_lcapKabil Ile Habil   I_voting_barKabil Ile Habil   I_vote_rcap 
fenhas
Kabil Ile Habil   I_vote_lcapKabil Ile Habil   I_voting_barKabil Ile Habil   I_vote_rcap 
mustafa.bykara
ADISAKLI
Terlan
dalga fm
Kurtar_Yarab
Yusufcan_Putkiran
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
web siteleri 
Sohbet Alani

Kabil Ile Habil

YazarMesaj
fenhas

fenhas

Kabil Ile Habil   Empty
MesajKonu: Kabil Ile Habil    Kabil Ile Habil   Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm

Vaktiyle, kardeş olan Kabil ve Habil isminde iki Adem oğlu, Allahü Teâlâ için birer kurban, ona manevî yakınlık sağlayacak birer nesne arz etmişlerdi. Kabil katı tabiatlı, Habil ise takva sahibi bir kimse idi. Herhangi bîr delil ile Habil\"in kurbanının kabul olunduğu Kabil\"in kurbanının ise kabul olunmadığı anlaşıldı. Kurbanı kabul edilmeyen Kabil, Habil\"in kurbanının kabul edilmesinden dolayı ona hased ederek:

— Ahdim olsun seni öldüreceğim, dedi. Habil de dedi ki:
— Allahü Teâlâ ancak takva sahiplerinden kabul buyurur. Binaenaleyh Allah\"dan kork, niyyetini düzelt. Eğer sen beni öldürmek için elini uzatırsan, ben seni öldürmek için elimi uzatmam. Çünkü ben, âlemlerin Rabb\"ı olan Allah\"dan her halde korkarım. Ben bu suretle şunu isterim ki, beni günaha sokmayasın da hem benim günahım, hem de kendi günahınla dönüp gidesin, bu iki günahı yüklenerek can verip Hakk\"ın huzuruna Varasin da Cehennem ehlinden olasın. Zira zalimlerin cezası budur.
Bu takva, bu salim fikir, bu hayır ve nasihat, bu kardeşlik hissi üzerine, kurbanı kabul edilmeyen zalim Kabil\"in nefsi, kendisine kardeşi Habil\"i öldürmeyi arzu ettirdi. Yani vaz geçirmek şöyle dursun öyle bir cinayet güya bur tâat şevkiyle endişesiz yapılabilecek, mâniden uzak, arzusuna uyulur bir şey gibi gösterdi, kolaylık hatta gayret verdi. Bu suretle nefsi, Kabil\"e bu cinayeti bir yem gibi önüne gerilmiş pek hoş bir şey gibi gösterip ve bu isyanı icrası lâzım bir tâat gibi kabul ettirince de Kabil kardeşini öldürdü. Ancak, bu cinayeti ile kendisine bir fayda sağlama ihtimali olmadığından başka, dininde de, dünyasında da hüsrana uğradı, zarar ve ziyan içinde kaldı, öldürdüğü kardeşinin cesedini ne yapacağını şaşırdı, çaresizlikler içerisinde kıvrandı. Sonra Allahü Teâlâ, yerde deşinen bir karga gönderdi. Bu gönderiş ve deşiniş ona kardeşinin cesedini nasıl örtüp gizleyeceğini göstermek içindi. Katil, karganın bu hareketinden ilham alarak:
— «Eyvahlar olsun, vay bana, ben şu karga kadar olup da kardeşimin iaşesini gömüp gizlemekten aciz oldum ha!..»
Dedi ve bunun üzerine nadimler güruhundan oldu, pişmanlıklar içerisinde kaldı.
Bu kıssadaki Kabil ve Habil ismindeki iki kardeşin Adem aleyhisselâmın kendisinin iki oğlu olduğu, ekseri müfessirlerin görüşü olmakla beraber israil oğullarından iki Adem oğlu olduklarını söyleyenler de vardır. Ancak dikkat edilmesi lâzım gelen husus, şahısların tâyini değil, vak\"anın hakikatidir. Çünkü Kabil ve Habil kıssası namıyla acaip ve garip bir çok şeyler söylenmiştir. Binaenaleyh hata olmak ihtimalinden kurtulamayacak olan türlü türlü rivayetlerden ve tafsilâttan sakınarak Kur\"ân-ı Kerîm\"deki beyanın esas alınmasına dikkat çekilmiştir. Nitekim mealen şöyle buyurulmuştur:
—«Allahü Teâlâ iki Adem oğlu ile bir mesel darb etti, bunun hayrını tutun, şerrini bırakın.»

Kabil Ile Habil
1 sayfadaki 1 sayfası