Gelresule Foruma Hosgeldiniz... www.gelresule.turkproforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gelresule Foruma Hosgeldiniz... www.gelresule.turkproforum.com

Mutlu Olmanin Tilavet Yolu

AnasayfaKapı*AramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Forum sayfamiza Moderator olmak isteyenler adminle iletisim gecsinler gelresule@hotmail.com dan bize kisa mesajlar yollayabilirsiniz tesekkurler saygilarimla gelresule @dmin
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» cok guzel anlamli soz anlayana
İhlâs olmazsa Icon_minitimeÇarş. Eyl. 04, 2013 11:27 am tarafından Admin Gelresule

» ol der ve olur
İhlâs olmazsa Icon_minitimePtsi Mayıs 27, 2013 5:04 am tarafından Admin Gelresule

» Zahmet Buyurdunuz Ya Resulullah
İhlâs olmazsa Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2013 9:51 am tarafından Admin Gelresule

» Yoldan Güzel Geçmek
İhlâs olmazsa Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2013 9:50 am tarafından Admin Gelresule

» Selamün Aleyküm
İhlâs olmazsa Icon_minitimeÇarş. Eyl. 26, 2012 5:13 am tarafından Admin Gelresule

» Abdullah Bin Mes'ûd (Lutfen sonuna Kadar okuyunuz)
İhlâs olmazsa Icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 1:37 am tarafından Admin Gelresule

» Turk AntiVirus Programi
İhlâs olmazsa Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:41 am tarafından fenhas

» Ramazan bayraminiz Mubarek olsun
İhlâs olmazsa Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:39 am tarafından fenhas

» Vücudunda tüy yerine tırnak çıkıyor!
İhlâs olmazsa Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:38 am tarafından fenhas

» Camiler (siir)
İhlâs olmazsa Icon_minitimeSalı Ağus. 21, 2012 7:13 am tarafından Admin Gelresule

» Uhud (siir)
İhlâs olmazsa Icon_minitimeSalı Ağus. 21, 2012 7:11 am tarafından Admin Gelresule

» Adalet Ve Tevazu
İhlâs olmazsa Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 11:26 pm tarafından Admin Gelresule

» Hz. Adem İle Havva
İhlâs olmazsa Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 11:22 pm tarafından Admin Gelresule

» Kabil Ile Habil
İhlâs olmazsa Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm tarafından fenhas

»  Hz Nuh as Gemisi
İhlâs olmazsa Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm tarafından fenhas

»  Ağızdaki Taşın Hikmeti
İhlâs olmazsa Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:54 pm tarafından fenhas

»  Ahsen-ül Kasas
İhlâs olmazsa Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:53 pm tarafından fenhas

En iyi yollayıcılar
Admin Gelresule
İhlâs olmazsa I_vote_lcapİhlâs olmazsa I_voting_barİhlâs olmazsa I_vote_rcap 
fenhas
mustafa.bykara
ADISAKLI
Terlan
dalga fm
Kurtar_Yarab
Yusufcan_Putkiran
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
web siteleri 
Sohbet Alani

İhlâs olmazsa

2 posters
YazarMesaj
mustafa.bykara

mustafa.bykara

İhlâs olmazsa Empty
MesajKonu: İhlâs olmazsa   İhlâs olmazsa Icon_minitimePtsi Ağus. 13, 2012 1:08 am

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Allahü teâlâ, ihlâsı olanların yardımcısıdır, koruyucusudur. İhlâs olmazsa, her şey noksan olur, insanın başı dertten kurtulmaz.

Allahü teâlâ, (İhlâsla ibadet edeni Cennete koyacağım) buyuruyor. Allah sözünden dönmez. İhlâsla olmak şartıyla, kim ibadet ederse, onun gideceği yer Cennettir. Belam-ı Baura, Salebe, İbni Sakka gibi senelerce ibadet etmiş kimseler, ihlâsları olmadığından Cehenneme gittiler. Eğer bunlar ihlâslı olsaydı, yani bu hizmetlerinde, bu ibadetlerinde, dünya düşüncesi, para ve şöhret düşüncesi olmasaydı, gidecekleri yer Cennetti. Maruf-i Kerhi hazretleri, (İhlâslı olun, yoksa helak olursunuz) buyuruyor. Bu yüzden, hizmetlerimiz, ibadetlerimiz, çalışmalarımız, eğer bir şirke bulaşmazsa, nefse, şeytana, dünyaya bulaşmazsa korkulacak bir şey kalmaz. Çünkü Cenab-ı Hak, ihlâslı olanlara söz veriyor.

Paranın İslamiyet’teki yeri ceptir, kalb değil. Eğer paranın yeri kalb olursa, bu, saray odasına çöp dökmek gibidir. Allahü teâlâ, kalbi kendisi için yaratmıştır, para için değil.

Para kalbdeyse, isterse beş kuruş olsun, felakettir. Eğer para cepteyse, kalbde sevgisi yoksa, isterse trilyon olsun, hiç zararı olmaz. Bütün mesele, parayı yerine koymaktır. Yoksa bu, fakirlik zenginlik değil, doğrudan doğruya kalb meselesidir. Kalbi ne ile meşgul, o önemlidir. Şah-ı Nakşibend hazretleri buyuruyor ki:

Hayatımda en garibime giden olay şu olmuştur. Bir gün ak sakallı bir ihtiyar, Kâbe’nin örtüsüne sarılmış, öpüyor, yüzüne sürüyor. Gözlerinden yaşlar boşalıyordu. Onun bu hâline gıpta ettim. (Sen onun kalbine bak!) diye ilham geldi. Kalbine nazar ettim. Köydeki iki keçi ve birkaç koyunu düşünüyor. Hayret ettim. Oradan Mina pazarına geldim. Baktım bir genç, 50 bin altın değerinde alışveriş yapıyor, hep ticaretle meşgul. (Eyvah!) dedim, bu genç yandı. Bu kadar para pul içerisinde battı. Yine (Sen onun kalbine bak!) diye ilham geldi. Bir de kalbine baktım, her an kalbi (Allah) diyor. (Aman hak hukuk geçmesin, dinime zarar gelmesin) diye tir tir titriyor. (Sübhanallah) dedim. Ya Rabbî, bu kadar varlık içinde, bu, (Allah) diyor. Öteki ise, yokluk içinde, Kâbe’nin önünde (Keçilerim) diyor.
http://mustafabykara.blogspot.com/
Admin Gelresule
Admin
Admin Gelresule

İhlâs olmazsa Empty
MesajKonu: Geri: İhlâs olmazsa   İhlâs olmazsa Icon_minitimePtsi Ağus. 13, 2012 1:16 am

Ellerine saglik onemli konu acmisiniz ve ben ilk feta okudum sagol
https://gelresule.yetkin-forum.com

İhlâs olmazsa
1 sayfadaki 1 sayfası