Gelresule Foruma Hosgeldiniz... www.gelresule.turkproforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gelresule Foruma Hosgeldiniz... www.gelresule.turkproforum.com

Mutlu Olmanin Tilavet Yolu

AnasayfaKapı*AramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Forum sayfamiza Moderator olmak isteyenler adminle iletisim gecsinler gelresule@hotmail.com dan bize kisa mesajlar yollayabilirsiniz tesekkurler saygilarimla gelresule @dmin
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» cok guzel anlamli soz anlayana
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeÇarş. Eyl. 04, 2013 11:27 am tarafından Admin Gelresule

» ol der ve olur
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimePtsi Mayıs 27, 2013 5:04 am tarafından Admin Gelresule

» Zahmet Buyurdunuz Ya Resulullah
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2013 9:51 am tarafından Admin Gelresule

» Yoldan Güzel Geçmek
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2013 9:50 am tarafından Admin Gelresule

» Selamün Aleyküm
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeÇarş. Eyl. 26, 2012 5:13 am tarafından Admin Gelresule

» Abdullah Bin Mes'ûd (Lutfen sonuna Kadar okuyunuz)
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 1:37 am tarafından Admin Gelresule

» Turk AntiVirus Programi
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:41 am tarafından fenhas

» Ramazan bayraminiz Mubarek olsun
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:39 am tarafından fenhas

» Vücudunda tüy yerine tırnak çıkıyor!
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimePerş. Ağus. 23, 2012 10:38 am tarafından fenhas

» Camiler (siir)
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeSalı Ağus. 21, 2012 7:13 am tarafından Admin Gelresule

» Uhud (siir)
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeSalı Ağus. 21, 2012 7:11 am tarafından Admin Gelresule

» Adalet Ve Tevazu
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 11:26 pm tarafından Admin Gelresule

» Hz. Adem İle Havva
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 11:22 pm tarafından Admin Gelresule

» Kabil Ile Habil
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm tarafından fenhas

»  Hz Nuh as Gemisi
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:55 pm tarafından fenhas

»  Ağızdaki Taşın Hikmeti
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:54 pm tarafından fenhas

»  Ahsen-ül Kasas
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimeCuma Ağus. 17, 2012 10:53 pm tarafından fenhas

En iyi yollayıcılar
Admin Gelresule
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz I_vote_lcapNefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz I_voting_barNefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz I_vote_rcap 
fenhas
Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz I_vote_lcapNefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz I_voting_barNefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz I_vote_rcap 
mustafa.bykara
ADISAKLI
Terlan
dalga fm
Kurtar_Yarab
Yusufcan_Putkiran
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
web siteleri 
Sohbet Alani

Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz

2 posters
YazarMesaj
mustafa.bykara

mustafa.bykara

Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Empty
MesajKonu: Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz   Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimePerş. Ağus. 16, 2012 12:46 pm

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Bir genç, bir zata gelip, (Efendim, ben Allah rızası için evlenmek istiyorum) der. O zat da, (Cenab-ı Hak sana, arzuna uygun bir kız nasip etsin!) diye dua eder. Allahü teâlâ, gencin hâlis niyetini ve o mübarek zatın duasını kabul eder. Allah rızası için gelen, muradına erer. Çok saliha bir kızı Allahü teâlâ ona nasip eder. Bu, her iki taraf için de büyük bir nimettir. Her işini besmeleyle yapan, namazını kılan, tesettüre riayet eden, Allah’tan korkan bir hanıma kavuşmak nimet olmaz mı? Kendisini ve hanımını haramlardan koruyan koca da, hanım için büyük nimettir. Kızın babası da mesuttur, bahtiyardır, çünkü (Kızını fâsıka veren melundur) hadis-i şerifinde bildirilen duruma düşmüyor.

Eğer bir ana baba, kızını vereceği kişiye, dininden önce onun mesleğini ve parasını soruyorsa, o kızın hayatı sönmüştür, bitmiştir. Ana baba da ölünceye kadar ondan hayır görmez. Çünkü vasıtanın istikameti değişti. İstikamet Cennet iken, dünyaya döndü. Mesleğini, dünyalığını sormak, nefsanî bir harekettir. Nefsanî hareketin sonu, Rahmanî olamaz. Allahü teâlâ bir hadis-i kudside, (Nefsinize düşman olun! Çünkü o nefsiniz bana düşmandır) buyuruyor. Yani nefsine uyan, nefsanî hareketler peşinde koşan, Allah’ın düşmanı olur.

Karşı tarafın şunu bunu istemesi yüzünden, evlilikler daha başlamadan bozuluyor. Dindarlığını düşünmeden, malı mülkü olana kızlarını veriyorlar, ama 7-8 ay sonra hem de, sopayla, dayakla boşanıyorlar. Kendimize gelelim, dindarlıktan başka üstünlük aramayalım. Hazret-i Ömer buyuruyor ki: (Müslüman olmak, kemal noktasıdır. Müslüman olmanın üstünde, hiçbir itibar ve şeref yoktur. Kim Müslüman olmak şerefinin dışında, herhangi başka bir şeyde, izzet ve şeref ararsa, Allah onu mutlaka rezil eder.)

Mübarek zata biri, (Efendim bir hırkanızı da bana verseniz, memleketimde talebe yetiştireyim) demiş. O mübarek zat da, (Bir merkebe benim hırkamı giydirsen, o merkebin kafasına benim külahımı koysan, bu merkep, merkeplikten çıkar mı?) demiş. O da, (Çıkmaz efendim) deyince, buyurmuş ki: (Eğer sen hırkama ve takkeme gönül bağladıysan, sana onu versem de, külahımı başına geçirsem de, sen yine aynı kalırsın. Sen gel de, önce dinini doğru olarak öğren ve hakiki Müslüman ol!)
http://mustafabykara.blogspot.com/
Admin Gelresule
Admin
Admin Gelresule

Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Empty
MesajKonu: Geri: Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz   Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz Icon_minitimePerş. Ağus. 16, 2012 4:00 pm

helal olsun kardesim cok onemli konu acmsiniz gercekten sonuna kadar okudum
icimizdeki en buyuk dusman nefsimizdir

nefsimiz bazi insanlara kotu seylere sevk ediyor

bir ana ve babanin evladina en buyuk verdigi hediye dini kelamidir

https://gelresule.yetkin-forum.com

Nefsanî işin sonu, Rahmanî olmaz
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  Olmaz (Ilahi Sozleri)